Odkrywcy z III a na tropie historii Wielenia

 
Zainspirowani lekturą książki Maliny Prześlugi pt. „Arbuz i Pchełka, czyli wielkie wyprawy w Wielkopolskę” wybraliśmy się na poszukiwanie tajemniczej Villi Gertrud, która zdaniem bohaterów książki powinna znajdować się w naszym mieście. Wskazówką dla nas była stara pocztówka ze zbiorów pana Macieja Sosnowskiego. Znaleźliśmy tę willę! Spacerując ulicami Wielenia poznaliśmy inne zabytkowe budynki, które uwieczniliśmy na rysunkach wykonanych węglem.
Następnego dnia wyruszyliśmy na poszukiwanie baszty, czyli Wieży Bismarcka stojącej na Wzgórzu 3 Maja. Ciekawą historię tego miejsca opowiedział nam pan Maciej Sosnowski. Pokazał nam pocztówki sprzed 100 lat, na których baszta i wzgórze wyglądały pięknie. Przykro nam, że dzisiaj to miejsce jest tak zaniedbane. Dlatego zrobiliśmy projekty, które ilustrują nasze pomysły na przywrócenie baszcie piękna i funkcjonalności. Może kiedyś ktoś je zrealizuje?
Poznawanie fragmentów historii naszego miasta było bardzo interesujące i ekscytujące. Pod basztą czekał na nas Notecki Skrzat, ale to już inna historia…
 
 
D. Busse