"Tobie, Polsko, ta kropla krwi wrzącej,
Tobie, Polsko, tych serc naszych bicie,
Tobie każdy cień myśli gorącej
Tobie wszystko na śmierć i życie!"
(Roman Wilkanowicz "Kropla wrzącej krwi")

101. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Uczniowie naszej szkoły, aby uczcić 101. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, jakże ważnego dla naszego regionu wydarzenia, w dniach 10-14.02.2020 r. realizowali projekt edukacyjny pt. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pamiętamy!"

W ramach tego projektu przeprowadzone były różne działania, które miały na celu przybliżyć uczniom wydarzenia z tamtych lat a jednocześnie uczcić pamięć naszych przodków.

W dniach 10-11.02.2020 r. uczniowie oglądali wystawę pt. "Powstanie Wielkopolskie jako przejaw patriotyzmu", którą zorganizowali Państwo Aneta Rutkowska-Forma i Eugeniusz Forma. Podczas wystawy dzieci i młodzież mogli zobaczyć ciekawe i unikatowe eksponaty kolekcjonerów, pasjonatów Powstania Wielkopolskiego pana Edmunda Sandeckiego i pana Stanisława Wielebskiego, którzy to zaszczycili nas swoją obecnością. Spotkania z wyjątkowymi gośćmi okazały się niezapomnianą lekcją historii.

Podczas zwiedzania wystawy uczniowie mogli wysłuchać prezentacji na temat powstania, którą przygotował i przedstawił pan dyrektor Eugeniusz Forma. Prezentacja budziła wielkie zainteresowanie i cieszyła się dużym uznaniem.

W kolejnych dniach uczniowie przygotowywali się do różnych konkursów związanych z tym historycznym wydarzeniem m. in. Szkolnego Konkursu Plastycznego " Powstanie Wielkopolskie w oczach dziecka", który był adresowany do uczniów klas I- III. Uczniowie klas starszych mogli samodzielnie doświadczyć historii poprzez udział w Szkolnym Konkursie Fotograficznym "Miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim", Szkolnym Konkursie Literackim "List do Powstańca" oraz Szkolnym konkursie na najładniejszą gazetkę/plakat na temat powstania.

Miłośnicy historii brali także udział w Powiatowym Międzyszkolnym Konkursie Historycznym "Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej" w Miałach, gdzie uzyskali wyróżnienie.

Swoją pasję do historii będą rozwijali uczestnicząc w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Nauczycielami przygotowującymi uczniów do konkursów są Państwo Aneta Rutkowska-Forma i Eugeniusz Forma. Za uczestników konkursu trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

W ramach projektu na lekcji muzyki uczniowie pod kierunkiem pana Krzysztofa Chalasza śpiewali pieśni powstańcze, które miały za zadanie kształtowanie szacunku do ludzi i czasów tego okresu oraz spuścizny kulturalnej zawartej w pieśniach patriotycznych.

W piątek 14.02.2020 r. odbyło się podsumowanie projektu. Uczniowie obejrzeli film pt. "Zapomniane Powstanie" oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i wręczenie nagród przez panią dyrektor Reginę Dolną.

Istotnym punktem tego projektu było krzewienie postaw patriotycznych, wychowanie w zjednoczonej Europie, a także upowszechnianie wiedzy związanej z Powstaniem Wielkopolskim, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją oraz rozwijanie i promowanie talentów plastycznych, literackich, fotograficznych. Autorkami projektu były nauczycielki Sylwia Sikora i Marcelina Ptak.
Laureaci konkursów:
Konkurs Plastyczny " Powstanie Wielkopolskie w oczach dziecka"
I miejsce Mateusz Jagodziński kl. IIIc, Wiktor Sikora kl. I c
II miejsce Oliwia Kośmider kl. II b, Oskar Rembacz kl. I a
III miejsce Szymon Mąka kl. II b
Wyróżnienia Jessica Miśkowska kl. II b, Stanisław Łukasik kl. I b, Maria Więcek kl. III c, Nina Kaczmarek kl. III c

Konkurs Literacki "List do Powstańca"
I miejsce Marieta Duhr kl. VI a, Zuzanna Ptak kl. VI a
II miejsce Joanna Wróbel kl. V b, Liliana Helwich kl. V c, Aleksandra Komorowska kl. VI b
III miejsce Estera Izydor kl. VI c, Zofia Izydor kl. VIII b
Wyróżnienia Alicja Chmara kl. V c, Julian Piątek kl. V b, Tatiana Lembicz kl. IV a

Konkurs Fotograficzny
I miejsce Natalia Sikora kl. V a
II miejsce Nikodem Sobieraj kl. V a
III miejsce Nikola Eksner kl. V c
Wyróżnienia Alicja Chmara kl. V c, Anna Izydor kl. V a

Konkurs na najładniejszą gazetkę/plakat
I miejsce kl. Vc
II miejsce kl. VI d
III miejsce kl. IV a, kl. VIII OS
Wyróżnienia kl. V d, kl. IV- VII OS

Dziękujemy panu Edwardowi Sandeckiemu i panu Stanisławowi Wielebskiemu za udostępnienie swoich eksponatów, poświęcony czas i żywą lekcję historii.

Sylwia Sikora