Życzenia dla Niepodległej – Kapsuła Czasu oraz wystawa Pamiątki o Niepodległości ze zbiorów rodziny Wielebskich

W celu uczczenia stulecia niepodległości, w dniu 11 listopada 2018 roku, na placu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu złożono Kapsułę Czasu wraz z umieszczonymi w niej Życzeniami dla Niepodległej.

Życzenia dla Niepodległej – Kapsuła Czasu, to akcja, której celem było zebranie życzeń dla Niepodległej Polski od uczniów wszystkich placówek oświatowych Gminy Wieleń, pracowników jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz mieszkańców Gminy Wieleń. W dniu 11 listopada 2018 roku w przygotowanym sarkofagu umieszczono metalową Kapsułę Czasu wraz z umieszczonymi w niej sześćdziesięcioma ośmioma Kartami Życzeń dla Niepodległej, na których swoje podpisy złożyło ponad trzy tysiące mieszkańców Gminy Wieleń. Sarkofag przykryto kamienną tablicą pamiątkową z napisem:

W STULECIE
NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

WIELEŃ 2018 R.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili realizację projektu oraz włączyli się w akcję zbierania podpisów pod pięknymi życzeniami dla naszej Ojczyzny w stulecie jej niepodległości. Świadczy to o tym, jak wielką wagę przywiązujemy do pielęgnowania naszych narodowych tradycji, zwłaszcza związanych z obchodami świąt patriotycznych. Mamy nadzieję, że życzenia, które złożyliśmy w Kapsule, będą kiedyś dowodem świadczącym o naszym patriotyzmie, świadectwem pozostawionym następnym pokoleniom mieszkańców naszej Małej Ojczyzny.

Tegorocznym obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyła wystawa Pamiątki o Niepodległości…, prezentowana w jednej z sal lekcyjnych naszej szkoły, przygotowana w oparciu o zbiory rodzinne przez Państwo Halinę i Stanisława Wielebskich. Wystawa prezentowała zbiór pamiątek związanych z walką o niepodległość, jej odzyskaniem oraz staraniami o jej zachowanie dla następnych pokoleń. Zbiory obejrzeli liczni goście biorący udział w uroczystości oraz w kolejnych dniach uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. Dziękujemy Państwu Wielebskim za zaangażowanie i udostępnienie swoich cennych zbiorów, osobom zwiedzającym zaś za zainteresowanie.

Eugeniusz Forma