EKSPERYMENTOWANIE W LABORATORIUM WYOBRAŹNI

15 października 2018 roku uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami udali się do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM, czyli miejsca, w którym nie tylko prowadzi się badania naukowe i szkolenia, ale również popularyzuje nauki przyrodnicze.

Wychowawcy postanowili w tym roku szkolnym wyjść naprzeciw priorytetowo potraktowanej idei eksperymentowania i zabrać uczniów w miejsce, gdzie edukacja prowadzona jest naprawdę innowacyjnie. Odkrywanie tajników nauki uczniowie rozpoczęli na Wystawie Zielonej w Laboratorium Wyobraźni. Doświadczenia nabierali w sali do samodzielnych eksperymentów zwanej „Experymentarium” oraz z przestrzeni o nazwie „Zaplątany umysł”. Była to nie tylko wspaniała zabawa połączona z aktywnością ruchową, ale również przypomnienie wiedzy przyrodniczej, anatomicznej i szkoła współdziałania w grupie. Wszystko to w atmosferze życzliwości i z profesjonalną pomocą świetnie przygotowanej kadry PPNT. Na zakończenie pobytu w Laboratorium Wyobraźni uczniowie zaproszeni zostali do zabawy na Platformie Interaktywnej BIG Board. Tam ponownie na uczniów czekał ogrom wrażeń. Największym atutem wycieczki i źródłem radości uczestników była możliwość samodzielnego eksperymentowania, w myśl maksymy Konfucjusza:

Powiesz mi - wkrótce zapomnę, pokażesz mi - może zapamiętam, pozwolisz dotknąć, a zrozumiem.

Po odpowiedniej dawce „witamin” dla umysłu nie zapomniano o starym powiedzeniu „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, w związku z tym dzieci wybrały się na dwugodzinną zabawę do Tarnowskich Term. Wodnym szaleństwom nie było końca … Czas szybko minął. Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobu spędzania wolnego czasu, a także uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

Był to niezapomniany dzień pełen wrażeń, emocji i dobrej zabawy. Okazał się treningiem ciała i umysłu oraz kolejną porcją integracji zespołu szkolno –klasowego.

Marcin Rychlik