Wieleńska Drużyna Zielonych

Rok szkolny 2017/2018 zaczął się bardzo aktywnie dla uczniów z Wielkiej Wieleńskiej Drużyny Zielonych, którzy już w pierwszych dniach września zajęli się pielęgnacją drzewka tlenowego, które w ubiegłym roku szkolnym posadzili na terenie szkoły. Roślina ta posiada unikalne cechy: niezwykle szybko rośnie, - już w 6.roku od posadzenia osiąga 16 m wysokości i 35 cm średnicy pnia, drzewa tlenowe rosną prosto, ich pień nie posiada sęków, drzewo odrasta od pnia, od czterech do pięciu razy po pierwszej wycince, dzięki ogromnym liściom wytwarza takie ilości tlenu, o których inne drzewa mogą tylko pomarzyć! System korzeniowy drzew tlenowych osiąga 9 m głębokości i stamtąd pobiera składniki odżywcze. Dzięki głęboko osadzonym korzeniom, nie pobiera składników odżywczych z górnych warstw gleby, które są potrzebne innym roślinom! Szybko rosnące Oxytree jest odmianą nieinwazyjną, może być rozmnażana wyłącznie w laboratorium.

Kolejne dni także obfitowały w moc wrażeń. 14 września Wielka Drużyna Zielonych wraz z opiekunami, panią Magdaleną Ryżek oraz z panem Sławomirem Szymczakiem, wybrali się na wycieczkę zorganizowaną przez PRGOK. Program wycieczki był bardzo intensywny. O godzinie 8 00 ruszyli w kierunku Piły, by tam zwiedzić Rezerwat Przyrody „Kuźnik”. Następnie udali się z wizytą do Muzeum Okręgowego w Pile. Kolejnym punktem programu była wizyta w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Uczniowie uczestniczyli w zabawach, zajadając pyszne kiełbaski z ogniska. Następnie brali udział w niezapomnianej lekcji przyrody, na temat zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy. Tuż po leśnych wędrówkach przyszedł czas na posprzątanie naszego środowiska, bowiem w następnym dniu uczniowie klas V i VI uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata. Działaniem tym zachęcali uczniów do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, jednak tak naprawdę wystarczy szacunek, to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczyliśmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie, parku i miejskich ulicach.

Kolejny tydzień Drużyny Zielonych rozpoczął się równie ciekawie, bowiem uczniów odwiedził Przedstawiciel Związku Gminnego Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Młodzi ekolodzy uczestniczyli w kolejnej lekcji ochrony środowiska, prelekcji na temat punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, o gospodarce o obiegu zamkniętym, pt. „Segregacja na okrągło”.

Każdy kolejny miesiąc dla Wielkiej Drużyny Zielonych staje się powodem do szukania pomocy skierowanej w stronę środowiska, uczniowie planują i systematycznie realizują działania zaplanowane na rok szkolny 2017/2018.

Magdalena Ryżek